Za život

Autor: Zdenka Šujanová | 18.3.2013 o 0:48 | (upravené 18.3.2013 o 0:55) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  223x

Milé SME a milé agentúry, super fotka. Zúčastnila som sa aj s mojimi dvoma deťmi pochodu za život. Predtým som aj trochu rozmýšľala – ísť, či neísť? Nie preto, žeby som v tejto otázke nemala jasno, ale kvôli tomu, že som si nebola celkom istá, akí ľudia budú v sprievode, viete, fanatici a podobne...

Takto sú totiž zástancovia pro life prezentovaní: staré babičky s nádychom agresivity (tzv. „mohérové barety") a iné zvláštne indivíduá. Vravela som si: Tam by som sa nechcela zaradiť, napriek tomu chcem vyjadriť svoj názor aj takto verejne a podnietiť k tomuto problému otvorenú celospoločenskú diskusiu.
Na moje prekvapenie bolo zhromaždenie na Hviezdoslavovom námestí úplne skvelé, plné mladých ľudí, stretla som tam kopu svojich známych. Príhovory boli vecné a výstižné. Východniar Marián Čekovský krásne hral a vtipe glosoval („Milí priatelia, ani ja by som tu teraz medzi vami nebol, ak by to nechceli moji rodičia") :-)
Pre mňa úplne neznámy chalan Lukáš Bahúl, ktorý pracuje so seniormi v nejakom geriatrickom zariadení rozprával reálne a krásne (nie sladkasté) postrehy z ich života.
No a potom som si všimla takého zvláštneho pána s veľkým obrazom Ježiša a zozadu prevesenou slovenskou zástavou. Povedali by ste si, trošku „týpek". V tej chvíli som vedela, aká fotografia sa ocitne v médiách. A článok v SME ma nesklamal.
Spomenula som si na jeden rozhovor s českým fotografom Karolom Cudlínom, v ktorom vraví: „K tomu, co člověk vidí nebo i fotí, má vždy určitý vztah. Ať chce nebo nechce, zaujímá k tomu nějaký postoj už tím, že se při focení zaměří na nějaké detaily, které ho zaujmou. Není problém vyfotit třeba lidi na konferenci tak, že budou vypadat jako spící, že jsou otrávení, nebo naopak nadšení. I fotografií se dá manipulovat."
Veľmi podobne je to aj s fotografickým vyobrazením tohto pochodu. Celá akcia sa podprahovo trošku zosmiešňuje, trošku bagatelizuje, trošku zľahčuje. Niečo v štýle: „Milí Bratislavčania, v podstate o nič nejde."
Naozaj?

P.S.1: Na vulgárne a nenávistné príspevky v diskusii nereagujem.
P.S.2: Nemám piáno. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?