Čo mi pripadá čudné na poslednom katalógu Ikea

Autor: Zdenka Šujanová | 6.10.2012 o 12:53 | (upravené 6.10.2012 o 13:10) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1131x

Nie je to tak dávno, čo hladinu verejnej mienky pobúrilo vyretušovanie obrázkov žien z katalógov Ikea, určených pre Saudskú Arábiu. Mňa pri listovaní posledného vydania zaujalo niečo iné.

Časť s názvom „Spánok" otvára fotka so sympatickým mladým mužom, ktorý v hlbokom sústredení, v lotosovej pozícii a prstami rúk v hladine alfa, zrejme práve medituje pred nočným odpočinkom. Samozrejme chápem, že tento obrázok je čisto ilustračný, ostatne sa s podobnými stretávame často v rôznych katalógoch, ponúkajúcich napríklad oblečenie na šport. (Perlička na okraj: Kamarátka, ktorá trénuje tai-či, sa minule nad jedným takým veľmi pobavila, nakoľko sama vie, aké má byť postavenie rúk a napnutie svalov pri jednotlivých chmatoch. Model, ktorý na obrázku akurát taký nejaký úchop predvádzal, bol úplne mimo.)

Mňa zaujal náš - rozumej európsky - kontext a prijateľnosť týchto ilustrácií. Prezentujú našu realitu, naše názory, postoje, preferencie. Takéto obrázky sú v súčasnosti „in", pretože to, čo prezentujú je „in". Čitatelia katalóg nevzrušene prelistujú a odložia do poličky.

Zrejme trošku dotknuto a so zdvihnutým obočím by reagovali, keby namiesto onoho mladého muža, bol pri tej posteli na strane 54 iný človek, tentokrát kľačiaci na kolenách a so zopnutými rukami.

Vizuálny odkaz na uzavretie dňa meditáciou, typickou pre východné náboženstvá, nás neruší.

Vizuálny odkaz na uzavretie dňa modlitbou, typickou pre kresťanstvo, už v Európe nie je spoločensky akceptovaný.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

EKONOMIKA

Davos: Euro stroskotalo a svet sa dramaticky zmenil

Svetové ekonomické fórum sa nieslo v znamení Trumpa.


Už ste čítali?